Güzellik

Biberiye ile Saç Bakımı

4
Yazar : Bilgi Öğren

Biberiye ile Saç Bakımı özellikle saç uzatmak isteyenler için oldukça popüler oldu. Bununla beraber Biberiye ile Saç Uzatma işlemi kullananlar tarafından oldukça beğenildi. Buna ek olarak biberiye ile Saç Çıkarma faydasından da yararlanmak isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

Gelin şimdi hep beraber Biberiye ile Saç Yıkamak saçlara faydalı mı? Ve Biberiye ile Saç Toniği nasıl yapılıyor hep birlikte göz atalım.

<yoastmark class=

Biberiye ile Saç Bakımı

Biberiye bitkisinin damar genişletici, uyarıcı ve büzücü etkileri mevcuttur. Tüm bunlarla beraber saç derisinin temizlenmesine ve saç köklerinde varsa tıkanıklığın giderilmesi sağlanır. İşte tamda burada Biberiye ile Saç Bakımı devreye giriyor. 

Biberiye yapısında bol miktarda A, C, B1 ve B2 vitaminleri barındırır. [*

A vitamini saçta sebum üretimini destekler. Üretilen bu sebum saç köklerini ve saç tellerini besler. Ek olarak eğer ki A vitaminini yeterli olarak almaz isek saçlarda kuruluk ve kaşıntı meydana gelir.

C vitamini dihidrotestosteron hormonu ile yakından ilişkilidir. Bu hormon saç dökülmesinde büyük rol oynar. C vitamini ise dihidrotestosteron hormonunun baskılanmasında rol oynayarak saç dökülmesini en aza indirir.

B1 vitamini genel olarak yaşlanma karşıtı olarak bilinir. Bununla beraber saç köklerinin dolaşımını arttırarak köklere daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

B2 vitamini Riboflavin olarak da bilinir. B2 vitamini de tıpkı A vitamini gibi sebum dengesinden sorumludur. Saçların beslenmesini sağlar. Lakin B2 vitamin eksikliğinde saç derisi hızla yağlanır.

İlgili Yazı  Kurumsal Kreatif Çalışmalar: Sıradanlığın Ötesinde İşler Yaratın!

<yoastmark class=

Biberiye ile Saç Uzatma

Son zamanların popüler trendi olan Biberiye ile Saç Uzatma birçok insanın denediği bir yöntemdir. Bununla beraber düzenli kullanımda ayda 3 cm e kadar saçlarınızın uzadığını göreceksiniz.

Tabi ki bu kürü uygulamadan önce kan değerlerinin de tam olduğundan emin olun. Gelin hep beraber saç uzatan biberiye suyu tarifi nasılmış bakalım. 

 • 1 litre klorsuz suyu tencereye ekleyerek ocakta kaynatın.
 • Kaynayan suyun içerisine 10 dal biberiye ekleyin ve 20 dakika kısık ateşte kaynatın.
 • Tencereyi ocaktan alın ve 3-4 saat soğumaya bırakın.
 • Temiz saça dipten uca tamamen uygulayın ve 10 dakika parmak uçlarınızla masaj yapın.
 • 2 saat saçınızda beklettikten sonra yıkayın. 

Bu maskeyi haftanın 3 günü rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Saçlarda kuruluk problemi yaşarsanız içerisine birkaç damla zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

<yoastmark class=

Biberiye ile Saç Çıkarma

Düzenli olarak kullanılan biberiye bebek saçlarınızın çıkabileceğini biliyor muydunuz? Biberiye ile Saç Çıkarma uygulaması genellikle maske şeklinde uygulanan biberiye maskesi ile gerçekleşmektedir. Ek olarak neler yapmanız gerektiğini aşağıda yazdık.

 • Saçlarınızın boyuna göre klorsuz suyu ocakta kaynatın ve içerisine 5 dal biberiye ilave edin.
 • 20 dakika kaynatın ve soğuması için kenara alın.
 • Bir sprey şişesinin içerisine süzün ve içerisine 10 damla nane yağı, 10 damla hint yağı ve 10 damla argan yağı ilave edin.
 • Bütün saçlarınız ıslanana kadar bu spreyi kullanın.
 • 10 dakika boyunca saç derinize masaj yapın.
 • 2 saat bekletin ve daha sonra durulayın.

Haftanın 3 günü bu kürü yapmanız yeterli olacaktır. Düzenli olarak saçlarınıza masaj yapmayı da ihmal etmeyin.

<yoastmark class=

Biberiye ile Saç Boyama

Biberiye bitkisinin saç rengini koyulaştırma özelliği bulunmaktadır. Özellikle saçlarında beyazlık olan insanlar biberiye maskesinden faydalanırlar. Çünkü biberiye beyazları kapatmada muhteşem bir etkiye sahiptir.

İlgili Yazı  Kurumsal Kreatif Çalışmalar: Sıradanlığın Ötesinde İşler Yaratın!

Biberiye ile Saç Boyama aslında çok uzun zamandır bilinmektedir. Bununla beraber özellikle Biberiye saçı koyulaştırır mı? Gibi sorularda sıkça aratılıyor.

Biberiyeyi düzenli olarak kullanırsanız saç renginiz de koyulaşma meydana gelecektir. Bununla beraber beyazlarınızın kapandığını ve saçlarınıza ışıltı geldiğine şahit olacaksınız.

<yoastmark class=

Biberiye ile Saç Yıkamak

Genellikle banyodan sonra saçları bitki sularıyla yıkamak saçları daha parlak ve canlı gösteriyor. Biberiye ile Saç Yıkamak da tamda böyle bir şey. Aşağıda her banyo sonrası saçlarınıza biberiye suyu dökerseniz saçınıza ne gibi faydaları olur bunları maddeledik.

 • Saçların daha hızlı uzamasını sağlar
 • Saçların güçlenmesini ve kırılmasını önler
 • Yeni saç oluşumunu destekler
 • Saçları parlatır

Tüm bunlardan faydalanabilmek için tabikide düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Aynı zamanda beslenmenize protein ağırlıklı olarak yaparsanız kesinlikle etkilerini fazlasıyla göreceksiniz.

<yoastmark class=

Biberiye ile Saç Toniği

Son zamanların en popüler trendi kesinlikle saç toniğidir. Özellikle biberiye ile saç toniği yapmak saçlarınızı oldukça iyi gelecektir. Biberiye toniğini düzenli olarak kullanmanız halinde aşağıdaki faydalardan yararlanabilirsiniz.

 • Saç köklerini güçlendirir. 
 • Yeni saç oluşumunu destekler. 
 • Saç dökülmelerini azaltır 
 • Saçların beyazlatmayı azaltır 

Tüm bu faydalardan yararlanmak istiyorsanız aşağıda biberiye toniğini nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgi verdik.

 • Saçlarınızın uzunluğuna göre klorsuz suyu tencerenin içerisinde kaynatın. 
 • Kaynayan suyun içerisine 4-5 dal biberiye ekleyin. 
 • 10 dakika kaynamaya bırakın ve içerisinden biberiyeleri çıkarmadan soğumaya bırakın. 
 • Tamamen soğuduktan sonra içerisine 10 damla biberiye yağı ilave edin.

Buzdolabında saklamak suretiyle dilediğiniz kadar kullanın. Sadece saç diplerine uygulamanız saçlarınızın kurumasını önleyecektir. Her gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

<yoastmark class=

Biberiye Suyu Saçta Ne Kadar Bekletilmeli?

Biberiyeli suyun kokusundan rahatsız olmuyor iseniz gece boyunca bekletip sabah yıkayabilirsiniz. Bununla beraber biberiye maskesini saçlarınıza uyguladıysanız en az 2 saat boyunca bekletmeye özen gösterin.

İlgili Yazı  Kurumsal Kreatif Çalışmalar: Sıradanlığın Ötesinde İşler Yaratın!

Biberiye Saç Dökülmesini Önler Mi?

Evet, biberiye saç dökülmesini önlemektedir. Bu içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte birde maskeyi uyguladıktan sonra saç derinize masaj yaparsanız saç dökülmesini önlemeye ek olarak birde yeni saç oluşmasını da destekleyecektir.

Biberiye Suyu Saça Her Gün Kullanılır Mi

Saç derinizde herhangi bir problem yok ise biberiye suyunu tonik halinde her gün saçlarınızın diplerine uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın uç kısımlarına gelmesi halinde saçlarınızda kuruma meydana gelebilir. Dolayısıyla her gün kullanılacaksa saçlarda kuruma meydana gelmemesi için sadece diplerine uygulayın.

<yoastmark class=

Biberiye Suyu Saça Sıkıldıktan Sonra Yıkanır Mı?

Tonik veya maske halinde uyguladığınız da saçlarınızı daha sonrasında yıkayabilirsiniz. Lakin banyodan çıktıktan sonra durulama suyu olarak biberiye suyunu tercih ederseniz sonradan yıkamanıza gerek kalmayacaktır.

Biberiye Suyu Saça Ne Sıklıkla Uygulanır?

Biberiye suyunu dilerseniz her gün dilerseniz de haftada 3 defa uygulayabilirsiniz. Bu biberiye kürünü hangi amaçla uygulayacağınıza göre değişkenlik gösterir.

Biberiye Suyu Saça Kullandıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Biberiyeyi suyunu saçlarınıza uyguladıktan sonra en az 2 saat bekletmeye özen gösterin. Bu süre dolduktan sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Sadece durulama suyu olarak kullanacaksınız yıkamanıza gerek yoktur.

Yazar Hakkında

Bilgi Öğren

Yorum Bırak